Makléř jako pomocná ruka při koupi bytu

Makléř jako pomocná ruka při koupi bytu

25.09.2017

Makléř jako pomocná ruka při koupi bytu

Vlastní bydlení je aktuálně jedním z nejvíce řešených témat nejen v médiích. V dnešní době obřího realitního boomu je ale velmi složité vyznat se v nabídkách jednotlivých kanceláří. Ač většina zájemců o vlastní bydlení neřeší konkrétní realitní společnost, ale spíše hledá bydlení na webech, které sdružují jednotlivé nabídky všech kanceláří, často se můžeme setkat s otázkou, zda-li se přiřazený makléř chová tak, jak by měl.

Základním vodítkem by měla být znalost dané nemovitosti. Každý makléř se musí orientovat ve vlastnických právech a musí mít veškeré informace z katastru nemovitostí,“ říká Jaromír Mašek, ředitel společnosti Fincentrum Reality. Velmi podstatnou roli hraje i první schůzka s makléřem. V dnešním přetlaku poptávky nad nabídkou se může lehce stát, že při prohlídce bytu bude makléř na klienta tlačit. Má například zájemce naplánované ve 20ti minutových intervalech a během toho času se má klient rozhodnout, zda chce investovat několik milionu korun či nikoliv. I v tomto případě by měl člověk zbystřit. Makléř musí být fér za každé situace.

V případě, že se potencionálnímu kupci byt líbí a chce ho vidět opakovaně, neměl by to být pro makléře problém. V ten moment je na čase řešit konkrétní podmínky rezervační smlouvy. „Určitě je třeba se dostatečně pozorně podívat na rezervační smlouvu. Ta musí být vyvážená. Neměla by být přemíra sankcí směrem ke klientovi. Dohoda má být spravedlivá a jasně si nadefinovat povinnosti. Překvapuje mě, že v dnešní době stále existují realitní kanceláře, které do svých rezervačních smluv dávají takzvané rozhodčí doložky, “ upozorňuje Mašek.

 

Pozor na špatné triky makléřů

Řada makléřů stále používá triky, na které kupce nebo prodejce nekale nabádá. V případě kupujících je to tlak na rychlost rozhodnutí o koupi nemovitosti. Není výjimkou, kdy se setkává klient s makléřem, který přistupuje k přesvědčovacím taktikám typu: „Máme tu mnoho zájemců, musíte jednat opravdu rychle, nejlépe v jednotkách hodin“. Fér nabídka by měla zahrnovat prostor pro klienta v řádu alespoň dvou pracovních dnů. Ohledně majitelů nemovitostí mají makléři také jeden velice oblíbený trik: „Nejběžnější trik je rozhoz letáčků tipu – Koupím byt v této lokalitě. Takhle se snaží makléři dostat k zakázce. Klient na číslo zavolá a v průběhu schůzky pak dotyčný prozradí, že je makléř. To je úplně skandální. Když za někým přijdu a je zřejmé, že jsem lhal, tak nemohu  získat klientovu důvěru,“ popisuje Mašek z Fincentrum Reality.

 

Přijde regulace?

Je třeba ale zmínit, že realitní trh a společnosti, které s realitami obchodují se čím dál více snaží se svými makléři pracovat a vzdělávat je. Nabízí se i myšlenka regulace počtu makléřů: „V současné době se regulace bojí hlavně představitelé realitních společností, které nepracují v těch nejlepších standardech. Myslím si, že chuť realitních makléřů dělat poctivou práci tady je. A jsem si jist, že kvalita už vytlačuje nekvalitu,“ uzavírá Mašek.

oddělovač